Dorota Lipińska
Dyplomowana pielęgniarka, wykładowca i dydaktyk
- pielęgniarka szkolna,
- mgr położnictwa,
- promotor zdrowego odżywiania,
- edukator pierwszej pomocy,
Przez cały rok szkolny realizuję z uczniami programy prozdrowotne :
pierwszą pomoc,
resuscytacje krążeniowo oddechową,
zajęcia ze zdrowego odżywiania,
dojrzewania, higieny ciała i praw dziecka.
Na zajęciach Wychowania Zdrowotnego pracuję metodami aktywnymi. Uczniowie wszystkich klas mają możliwość:
– uczestniczenia w prelekcjach filmów edukacyjnych
– pracy z komputerem
– organizuję pogadanki o witaminach, zdrowym odżywianiu, roli aktywności fizycznej, sposobach zapobiegania chorobom układu krążenia i zapobiegania infekcjom, organizuje , prowadzę i uczestniczę w robieniu wspólnych sałatek, surówek, koktajli. Prowadzę dzień marchewki, ziemniaka itd
- Jestem koordynatorem akcji Śniadanie daje moc.
- Wspólnie bijemy z uczniami i pracownikami szkoły rekord z WOŚP w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo oddechowej przez jak największą liczbę osób.
- W ramach zajęć prozdrowotnych realizuję program mający na celu utrwalić wiedzę o zasadach ruchu drogowego- na podstawie zeszytu ćwiczeń – „Klub Bezpiecznego Puchatka”
- W ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „ Moje miasto bez elektrośmieci” dzieci uczą się jaki wpływ na zdrowie i życie ma niewłaściwe wyrzucanie elektrośmieci, gdzie można oddawać zużyty sprzęt, jakie zagrożenie stanowi dla środowiska, poznają drogę elektrośmieci z punktu zbierania do zakładu przetwarzania, zapoznają się z terminologią ZSEE, Odzysk, Recykling, Unieszkodliwienie odpadów, Punkt zbierania elektrośmieci.
- Szkoła każdego roku przystępuje do akcji Funduszu Oświatowego zbiórki elektrośmieci – w ramach której aktywnie zachęcamy rodziców i dzieci do oddawania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jak również baterii na rzecz szkoły. Za zebrane w ten sposób elektrośmieci szkoła otrzymuje kupony, które następnie zostają przeliczone na punkty, które wymieniane są na bezpłatne pomoce dydaktyczne dostępne w „ Katalogu pomocy szkolonych”.
- W ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej prowadzę zajęcia skoncentrowane na profilaktyce stomatologicznej dzieci
- Realizuję program Kubusiowi przyjaciele natury przeprowadzany w przedszkolu na podstawie dostępnych materiałów.
- Przeprowadzam systematycznie powakacyjną kontrolę czystości w celu zapobiegania i rozszerzania się wszawicy w szkole, fluoryzację, mierzę i ważę dzieci, prowadzę karty zdrowia ucznia.
- Prowadzę i uzupełniam apteczkę szkolną i apteczkę wyjazdową.
- Na przełomie listopada i grudnia, w szkole organizuję wielka zbiórka monet, pn. Góra Grosza. Celem na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.
- Dbam o przedłużanie certyfikacji Szkoły przyjaznej rodzinie.